Track and Field Athletes Advance to Area Meet

CFISD boys’ and girls’ track and field athletes qualified for the area track meet after placing in the top four of their respective events at the District 17-5A Championships, held April 8-11 at Cypress Ridge High School.

In the boys’ competition, Cypress Springs High School placed first with 113.5 points, followed by second-place Langham Creek High School (99 points) and Cypress Ranch High School (98 points).

In the girls’ competition, Cypress Creek High School placed first with 118 points, followed by second-place Cypress Ridge High School (85 points) and third-place Cy-Fair High School (79 points).

The top four individuals in each event from both District 17-5A and District 18-5A will compete in the area meet, scheduled for April 19 at Klein Memorial Stadium and Klein Collins High School. The top four finishers from each event at the area meet will advance to the Region III-5A Championships, set for April 26-27 at Turner Stadium in Humble.

The following athletes will advance to the area meet:

Boys’ Competition 

100 Meters: 1) Terrance Rogers, Cypress Springs, 10.8; 2) Joe Johnson, Cypress Ranch, 10.97; 3) Israel Giles, Langham Creek, 11.01; 4) Robert Sylvester, Cypress Lakes, 11.04.

200 Meters: 1) Terrance Rogers, Cypress Springs, 21.87; 2) Jabari Salter, Langham Creek, 22.08; 3) Michael Austin, Cypress Ridge, 22.33; 4) Robert Sylvester, Cypress Lakes, 22.39.

400 Meters: 1) Sam Williams, Cypress Springs, 48.45; 2) Dila Rosemond, Cypress Springs, 49.00; 3) Jarrell Comeaux, Jersey Village, 50.98; 4) Jean Gonzales, Langham Creek, 51.44.

800 Meters: 1) Matt Parmley, Cypress Creek, 1:56.92; 2) Ian Cazares, Cypress Lakes, 1:57.28; 3) Andrew Juergens, Langham Creek, 1:58.39; 4) Luis Torres, Cypress Ridge, 2:00.55.

1,600 Meters: 1) Ian Cazares, Cypress Lakes, 4:26.57; 2) Zach Quinlan, Cypress Woods, 4:27.13; 3) Matt Parmley, Cypress Creek, 4:28.96; 4) Jose Guevara, Cypress Creek, 4:31.55.

3,200 Meters: 1) Zach Quinlan, Cypress Woods, 9:56.97; 2) Jose Guevara, Cypress Creek, 10:07.67; 3) Harry Krantz, Cypress Woods, 10:11.31; 4) Connor Hanson, Cypress Woods, 10:13.19.

110 Hurdles: 1) Keith Batista, Langham Creek, 14.36; 2) Woodney Guerrier, Cy-Fair, 14.70; 3) Yousef Shahin, Cypress Ranch, 14.94; 4) Brian Vanderbilt, Cypress Woods, 15.00.

300 Hurdles: 1) Yousef Shahin, Cypress Ranch, 38.87; 2) Andrew Juergens, Langham Creek, 38.91; 3) Zahir Nobles, Cypress Falls, 39.67; 4) Keith Batista, Langham Creek, 39.69.

400 Relay: 1) Cypress Springs (Chris Brown, Tobi Leshi, Terrance Rogers and Kylan Relford), 42.29; 2) Cypress Ridge (Tyrone Jones, Jeffery Williams, Kemah Siverand and Renderick Childs), 42.34; 3) Cypress Ranch (Denny Diep, Kyle Thomas, Randy Noel and Joe Johnson), 42.86; 4) Cypress Woods (Mason Roberts, Samuel Stewart, Zachary Duncan and Taylor Tesch), 43.06.

800 Relay: 1) Cypress Ridge (Tyrone Jones, Michael Austin, Jeffery Williams and Renderick Childs), 1:28.30; 2) Cypress Ranch (Denny Diep, Jacoby Gaylor, Randy Noel and Joe Johnson), 1:28.80; 3) Cypress Woods (Taylor Tesch, Mason Roberts, Zachary Duncan and Bennett Vaughn), 1:29.25; 4) Cypress Falls (Austin Williams, Jacorey Warrick, Sam Omoera and Tre’lan McCray), 1:29.29.

1,600 Relay: 1) Langham Creek (Israel Giles, Jean Gonzales, Andrew Juergens and Jabari Salter), 3:19.52; 2) Cypress Springs (Kylon Relford, Sam Williams, Lawrence Ghansah and Dila Rosemond), 3:20.84; 3) Cypress Ridge (Michael Austin, Luis Torres, Jeffery Williams and Kemah Siverand), 3:24.02; 4) Cypress Creek (David Douglas, Kirk Sylvester, Quinten Dillon and Jay Beck), 3:24.4.

Long Jump: 1) Randy Noel, Cypress Ranch, 22-9 ½; 2) Justin Burrell, Cy-Fair, 22-3 ¼; 3) Alfred Pullom, Cypress Woods, 21-7 ¼; 4) Derek Hollman, Cypress Creek, 21-6 ¾.

Shot Put: 1) Jacoby Hunter, Cypress Falls, 55-10; 2) Isaac Samuels, Cypress Springs, 51-1; 3) Kenneth Thompson, Langham Creek, 51-0; 4) LJ Beckford, Cypress Ranch, 50-5 ½.

Discus: 1) Zach Morales, Langham Creek, 169-8; 2) Isaac Samuels, Cypress Springs, 165-7; 3) Tito Rueda, Cypress Ridge, 159-11; 4) LJ Beckford, Cypress Ranch, 156-11.

Triple Jump: 1) Shay Adewuya, Cypress Ranch, 46-3; 2) Dila Rosemond, Cypress Springs, 45-6 ¾; 3) Marcus Wilson, Cypress Falls, 44-1 ½; 4) Randy Noel, Cypress Ranch, 42-11 ½.

High Jump: 1) Ryan Richards, Langham Creek, 6-4; 2) Dila Rosemond, Cypress Springs, 6-2; 3) Eric Johnson, Cypress Woods, 6-0; 4) Tre Talbert, Cypress Creek, 6-0.

Pole Vault: 1) Travis Tolliver, Cypress Woods, 14-0; 2) Kirk Sylvester, Cypress Creek, 13-6; 3) Brett Allison, Cypress Ranch, 13-0; 4) Brandon Oliver, Cypress Woods, 12-6.

Girls’ Competition 

100 Meters: 1) Bria Carter, Cypress Lakes, 11.87; 2) Amber Ivy, Cy-Fair, 11.97; 3) Samiyah Samuels, Cypress Springs, 12.20; 4) Farrin Davis, Cypress Ranch, 12.21.

200 Meters: 1) Amber Ivy, Cy-Fair, 24.48; 2) Brittney Harris, Cypress Ridge, 24.85; 3) Bria Carter, Cypress Lakes, 24.99; 4) Trameceia Sample, Cypress Springs, 25.12.

400 Meters: 1) Daina Harper, Cypress Creek, 55.17; 2) Gbemisola Orundami, Cypress Woods, 56.74; 3) Angelica Ham, Langham Creek, 56.96; 4) Kennedae Hollier, Cypress Ridge, 56.97.

800 Meters: 1) Keon Roberson, Cypress Falls, 2:19.49; 2) Haley Deakins, Cypress Creek, 2:22.63; 3) Makenna Cooper, Cypress Woods, 2:24.99; 4) Tori Batton, Cy-Fair, 2:25.46.

1,600 Meters: 1) Madison Gilcrease, Cypress Woods, 5:19.93; 2) Lauren Fritz, Cy-Fair, 5:19.95; 3) Haley Deakins, Cypress Creek, 5:20.98; 4) Kara Sanstrom, Cypress Woods, 5:21.75.

3,200 Meters: 1) Madison Gilcrease, Cypress Woods, 11:28.36; 2) Lauren Fritz, Cy-Fair, 11:53.28; 3) Silvia Lorena Melendez-Sanchez, Cypress Woods, 11:54.21; 4) Rebecca Powers, Cypress Ridge, 11:58.47.

100 Hurdles: 1) Skylar Ross-Ransom, Langham Creek, 13.76; 2) Kelsey Roy, Cypress Falls, 14.05; 3) Jessica Duckett, Cypress Lakes, 14.41; 4) Khyllia Barnes, Cy-Fair, 14.77.

300 Hurdles: 1) Jessica Duckett, Cypress Lakes, 42.97; 2) La Carol Baynes, Cypress Lakes, 43.01; 3) Erin Derrow, Langham Creek, 43.68; 4) Khyllia Barnes, Cy-Fair, 43.92.

400 Relay: 1) Cypress Creek (Kalee Roberson, Mariah Mack, Jasmine Lewis and Daina Harper), 47.46; 2) Cypress Ridge (Brittney Harris, Kennedae Hollier, Marjorie Thompson and Tristen Babineaux), 47.64; 3) Cypress Springs (Trameceia Sample, Tyra Blake, Kelsey Monroe and Samiyah Samuels), 47.71; 4) Langham Creek (Nia Williams, Angelica Ham, Erin Derrow and Ashley Cameron), 47.83.

800 Relay: 1) Cypress Springs (Trameceia Sample, Samiyah Samuels, Samira Woods and Kelsey Monroe), 1:40.55; 2) Cypress Ridge (Brittney Harris, Eliza Pattie, Marjorie Thompson and Tristen Babineaux), 1:40.75; 3) Cypress Falls (Tamar Perkins, Saniyyah Smalls, Kearah Gardner and Keon Roberson), 1:42.21; 4) Cypress Creek (Kalee Roberson, Angela Curry, Darrian Johnson and Mariah Mack), 1:44.63.

1,600 Relay: 1) Cypress Creek (Kalee Roberson, Angela Curry, Jasmine Lewis and Daina Harper), 3:54.24; 2) Cypress Ridge (Kennedae Hollier, Keely Satterfield, Timetria Pittman and Eliza Pattie), 3:54.78; 3) Jersey Village (Chelsea Taylor, Teylor Jones, Deja Searcy and Amberlyn Waller), 3:56.29; 4) Cypress Lakes (Kyara Levi, Tomar Thomas, La Carol Baynes and Jessica Duckett), 3:57.02.

Long Jump: 1) Daina Harper, Cypress Creek, 18-6 ½; 2) Samiyah Samuels, Cypress Springs, 18-5 ¾; 3) Tyra Blake, Cypress Springs, 17-7 ¾; 4) Tarah Aliceaacosta, Langham Creek, 17-4 ¾.

Shot Put: 1) Meia Gordon, Cypress Creek, 42-6 ½; 2) Cori Runnels, Langham Creek, 39-6; 3) Jereica Holley, Cypress Woods, 38-5; 4) Paige Gunderson, Cypress Woods, 35-0 ½.

Discus: 1) Meia Gordon, Cypress Creek, 132-7; 2) Cori Runnels, Langham Creek, 120-9 ½; 3) Chelsea Miller, Cypress Ridge, 96-6; 4) Tora Ochiam, Cypress Springs, 94-7.

Triple Jump: 1) Tyra Blake, Cypress Springs, 37-2 ¾; 2) Caitlenn Knox, Cypress Creek, 36-3 ½; 3) Keely Satterfield, Cypress Ridge, 35-7 ½; 4) Eliza Pattie, Cypress Ridge, 35-1 ¼.

High Jump: 1) Renee Gentle, Langham Creek, 5-6; 2) Asia Barnes, Cy-Fair, 5-2; 3) Julie Crumpton, Cypress Creek, 5-0; 4) Rebecca Barger, Cy-Fair, 5-0.

Pole Vault: 1) Alyssa Gullo, Cypress Woods, 12-7; 2) Monica McLellan, Cypress Woods, 10-6; 3) Madison Falvey, Cy-Fair, 10-0; 4) Ashmore Bailey, Cypress Ranch, 9-6.