Track and Field Athletes Qualify for Regional Meet

CFISD boys’ and girls’ track and field athletes qualified for the Region III-5A track meet after placing in the top four of their respective events at the area meet, held April 19 at Klein Memorial Stadium and Klein Collins High School.

In the boys’ competition, Cypress Springs High School placed second with 77 points, followed by fifth-place Langham Creek High School (59), seventh-place Cypress Woods High School (46), eighth-place Cypress Ranch High School (37) and ninth-place Cypress Creek High School (30).

In the girls’ competition, Cypress Creek High School placed first with 90 points, followed by second-place Langham Creek (85), third-place Cypress Springs (82), fourth-place Cypress Woods (64), fifth-place Cypress Ridge High School  (58), sixth-place Cy-Fair High School (55), eighth-place Cypress Lakes High School (30) and 10th-place Cypress Falls (28).

The following athletes will advance to the Region III-5A Championships, set for April 26-27 at Turner Stadium in Humble.

Boys’ Competition

100 Meters: 2) Terrance Rogers, Cypress Springs, 10.71.

200 Meters: 2) Terrance Rogers, Cypress Springs, 21.89; 4) Jabari Salter, Langham Creek, 22.02.

400 Meters: 2) Sam Williams, Cypress Springs, 49.58; 3) Dila Rosemond, Cypress Springs, 49.95.

800 Meters: 1) Ian Cazares, Cypress Lakes, 1:55.74; 4) Matt Parmley, Cypress Creek, 1:57.66.

1,600 Meters: 2) Ian Cazares, Cypress Lakes, 4:26.41; 3) Zach Quinlan, Cypress Woods, 4:27.49; 4) Matt Parmley, Cypress Creek, 4:27.95.

3,200 Meters: 1) Zach Quinlan, Cypress Woods, 9:54.16; 2) Jose Guevara, Cypress Creek, 9:55.39; 3) Harry Krantz, Cypress Woods, 9:56.11.

110 Hurdles: 2) Keith Batista, Langham Creek, 13.94; 4) Yousef Shahin, Cypress Ranch, 14.52.

300 Hurdles: 2) Andrew Juergens, Langham Creek, 39.50; 3) Zahir Nobles, Cypress Falls, 39.83; 4) Yousef Shahin, Cypress Ranch, 38.89.

400 Relay: 4) Cypress Springs (Chris Brown, Tobi Leshi, Terrance Rogers and Kylan Relford), 42.41.

800 Relay: 3) Cypress Ridge (Tyrone Jones, Renderick Childs, Jeffery Williams and Michael Austin), 1:28.99.

1,600 Relay:
2) Langham Creek (Israel Giles, Jonathan Grant, Andrew Juergens and Jabari Salter), 3:20.37; 3) Cypress Springs (Kylon Relford, Dila Rosemond, Lawrence Ghansah and Sam Williams), 3:23.12.

Shot Put: 2) Jacoby Hunter, Cypress Falls, 52-02.25; 4) Kenneth Thompson, Langham Creek, 49-05.

Discus: 1) Isaac Samuels, Cypress Springs, 167-5; 3) Tito Rueda, Cypress Ridge, 154-7; 4) Zach Morales, Langham Creek, 145-0.

Triple Jump: 1) Shay Adewuya, Cypress Ranch, 44-11; 2) Dila Rosemond, Cypress Springs, 43-11; 3) Randy Noel, Cypress Ranch, 42-09.

High Jump: 1) Eric Johnson, Cypress Woods, 6-2; t-2) Ryan Richards, Langham Creek, 6-0; t-2) Dila Rosemond, Cypress Springs, 6-0.

Pole Vault: 1) Travis Tolliver, Cypress Woods, 15-0; 2) Kirk Sylvester, Cypress Creek, 13-0; 3) Brett Allison, Cypress Ranch, 12-6.

 

Girls’ Competition

100 Meters: 1) Samiyah Samuels, Cypress Springs, 11.85; 2) Amber Ivy, Cy-Fair, 11.92; 3) Bria Carter, Cypress Lakes, 11.96.

200 Meters: 1) Amber Ivy, Cy-Fair, 24.35 2) Brittney Harris, Cypress Ridge, 24.36; 3) Trameceia Sample, Cypress Springs, 24.87.

400 Meters: 1) Daina Harper, Cypress Creek, 55.48; 2) Gbemisola Orundami, Cypress Woods, 57.24; 3) Angelica Ham, Langham Creek, 57.37; 4) Kennedae Hollier, Cypress Ridge, 58.86.

800 Meters: 1) Keon Roberson, Cypress Falls, 2:19.83; 4) Haley Deakins, Cypress Creek, 2:25.71.

1,600 Meters: 1) Madison Gilcrease, Cypress Woods, 5:22.26; 3) Kara Sanstrom, Cypress Woods, 5:24.07; 4) Lauren Fritz, Cy-Fair, 5:25.44.

3,200 Meters: 1) Madison Gilcrease, Cypress Woods, 11:48.02; 2) Lauren Fritz, Cy-Fair, 11:53.25; 3) Silvia Lorena Melendez-Sanchez, Cypress Woods, 12:20.91; 4) Rebecca Powers, Cypress Ridge, 12:22.07.

100 Hurdles: 1) Skylar Ross-Ransom, Langham Creek, 13.83; 2) Jessica Duckett, Cypress Lakes, 14.11; 3) Kelsey Roy, Cypress Falls, 14.57; 4) Khyllia Barnes, Cy-Fair, 14.61.

300 Hurdles: 1) Erin Derrow, Langham Creek, 43.49; 2) La Carol Baynes, Cypress Lakes, 43.60; 3) Jessica Duckett, Cypress Lakes, 43.69; 4) Khyllia Barnes, Cy-Fair, 44.81.

400 Relay: 1) Cypress Springs (Trameceia Sample, Tyra Blake, Kelsey Monroe and Samiyah Samuels), 47.30; 2) Cypress Creek (Kalee Roberson, Mariah Mack, Jasmine Lewis and Daina Harper), 47.44; 3) Langham Creek (Nia Williams, Angelica Ham, Erin Derrow and Ashley Cameron), 47.63; 4) Cypress Ridge (Brittney Harris, Kennedae Hollier, Marjorie Thompson and Tristen Babineaux), 47.82.

800 Relay: 1) Cypress Springs (Trameceia Sample, Samiyah Samuels, Samira Woods and Kelsey Monroe), 1:40.29; 2) Cypress Ridge (Brittney Harris, Eliza Pattie, Marjorie Thompson and Tristen Babineaux), 1:41.02; 3) Cypress Falls (Tamar Perkins, Saniyyah Smalls, Kearah Gardner and Keon Roberson), 1:41.39.

1,600 Relay: 1) Langham Creek (Tracy Baldwin, Erin Derrow, Ashley Cameron and Angelica Ham), 3:55.12;2) Cypress Creek (Kalee Roberson, Angela Curry, Jasmine Lewis and Daina Harper), 3:55.40; 3) Cypress Ridge (Kennedae Hollier, Keely Satterfield, Timetria Pittman and Eliza Pattie), 3:56.53.

Long Jump: 1) Samiyah Samuels, Cypress Springs, 17-10.50; 2) Daina Harper, Cypress Creek, 17-8.5; 3) Tyra Blake, Cypress Springs, 16-4.

Shot Put: 1) Meia Gordon, Cypress Creek, 42-11; 2) Cori Runnels, Langham Creek, 40-11.5; 4) Jereica Holley, Cypress Woods, 38-0.

Discus: 1) Meia Gordon, Cypress Creek, 130-8; 3) Cori Runnels, Langham Creek, 126-1.

Triple Jump: 1) Tyra Blake, Cypress Springs, 37-3.5; 2) Caitlenn Knox, Cypress Creek, 36-0.5; 3) Keely Satterfield, Cypress Ridge, 35-4; 4) Rachel Hilburn, Cypress Ranch, 35-4

High Jump: 1) Renee Gentle, Langham Creek, 5-4; 2) Asia Barnes, Cy-Fair, 5-3; 3) Julie Crumpton, Cypress Creek, 5-1.

Pole Vault: 1) Alyssa Gullo, Cypress Woods, 11-9; 2) Monica McLellan, Cypress Woods, 11-3; 3) Madison Falvey, Cy-Fair, 9-3; 4) Ashmore Bailey, Cypress Ranch, 8-9.